Niepożądane rośliny w naszych uprawach

Niekiedy rośliny, które stosowane są w ziołolecznictwie, mogą stanowić poważny problem w innych uprawach.

Dobrym przykładem może być cykoria podróżnik, jest to zioło które wykorzystywane jest w chorobach związanych z trawieniem, doskonale wpływa także na zmniejszenie poziomu cholesterolu, dodatkowo może działać także przeciwzapalnie. Jednak przez nadmierne występowanie w naszych uprawach może prowadzić do strat, może powodować uzyskanie mniejszych plonów. Dlatego też możemy stosować różnego rodzaju herbicydy, które będą usuwały cykorię z upraw.

Cykoria podróżnik jako chwast w uprawach rolnych

Oczywiście bardzo dobrym momentem na usunięcie chwastów z pól uprawnych będzie wczesna wiosna. Warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe, jeżeli wiosna jest ciepła oraz wilgotna, wówczas rośliny zaczną kiełkować wcześniej. Dlatego też obserwując pogodę możemy dostosować okres oprysków doglebowych w zależności od temperatury. Warto pamiętać, iż wiele chwastów wegetuje w glebie, nasiona oczekują stworzenia lepszych warunków po okresie zimowym. Wówczas mogą bardzo szybko wzrastać, doprowadzając do hamowania wzrostu roślin uprawnych.

W zależności od rodzajów naszych upraw, cykoria podróżnik może doprowadzić do przesłaniania światła słonecznego, pobierania z gleby dość dużych ilości składników mineralnych oraz wody. Warto pamiętać, iż jest to roślina dość wysoka, do tego w przypadku upraw niższych będzie przebijała się ponad nie, zasłaniając im dostęp do światła. Oczywiście możemy znaleźć bardzo skuteczne herbicydy selektywne, które będą eliminowały chwasty cykorii z naszej uprawy. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać wyższe plony, nasze rośliny będą posiadały najlepsze warunki do wzrostu.

Oczywiście cykoria podróżnik to roślina, którą łatwo będzie zidentyfikować pośród naszych roślin uprawnych. Dzięki temu możemy szybko zidentyfikować problem, a jeżeli występuje zbyt często, możemy niekiedy użyć metod mechanicznych. Oczywiście najbardziej skuteczne będą herbicydy selektywne, które mogą poradzić sobie z cykorią, jak również chwastami o podobnej budowie.